Muž v rukaviciach ukladá mince vedľa modelu domu, symbolizujúc šancu na kúpu nehnuteľnosti za nižšiu cenu.

Slováci využívajú šancu na nákup nehnuteľností, ktorých ceny výrazne poklesli

Ceny nehnuteľností na Slovensku strmým tempom klesajú, čo motivuje Slovákov k tomu, aby využili príležitosť a zabezpečili si vlastné bývanie za výhodnú cenu. Napriek rapídnemu nárastu úrokových sadzieb sa objem úverov určených na bývanie každým nasledujúcim mesiacom zvyšuje.

Podľa poslednej správy Štatistického úradu Slovenskej republiky ceny nehnuteľností na Slovensku prvýkrát po deviatich rokoch zaznamenali medziročný pokles. „Nehnuteľnosti boli v jarnom období predávané lacnejšie, a to jak v krátkodobom porovnaní s začiatkom roka, tak v porovnaní so situáciou pred rokom,“ uviedol štatistický úrad.

Ceny nehnuteľností po 9 rokoch poklesli

Klesajú ceny všetkých nehnuteľností, tých starých aj nových. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom poklesli ceny existujúcich nehnuteľností o 4,1 % a ceny nových nehnuteľnosti sú nižšie o 3,2 %.

Slováci takmer celé jedno desaťročie nakupovali byty a domy každým rokom drahšie a drahšie. Až do teraz. Na trhu nastal zlom, keď prvýkrát po deviatich rokoch nepretržitého rastu ceny nehnuteľností medziročne poklesli.

Výraznejšie sa prepadli ceny novostavieb, ich realizačná cena medziročne poklesla o 3,6 %. Staré nehnuteľnosti zlacneli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 1,5 %.

Kde a ako o koľko na Slovensku padli ceny nehnuteľnosti najviac

V porovnaní s prvým kvartálom 2023 klesli ceny nehnuteľností takmer vo všetkých krajoch na Slovensku s výnimkou Banskobystrického kraja, kde stúpli o 0,1 %. Najviac zlacneli byty a domy v Bratislavskom a Trenčianskom kraji a to až o 5,1 %.

„Dynamickejšie rozpätie vývoja cien nehnuteľností sa na regionálnej úrovni prejavilo pri existujúcich bytoch a domoch, od poklesu na úrovni 20 % v Žilinskom kraji až po rast 11,5 % v Trnavskom kraji“, uvádza ďalej štatistický úrad.