Najčastejšie otázky

Koľko stojí finančne poradenstvo?

Konzultácia a sprostredkovanie finančného produktu finančným agentom je zo zákona 186/2009  BEZPLATNÁ. No, mojou najväčšou odmenou sú spokojní klienti, ktorí má odporúčajú ďalej.

Podľa zákona 186/2009 o finančnom sprostredkovaní a poradenstve Finančný agent nesmie v súvislosti s vykonávaním finančného sprostredkovania prijímať od klienta akékoľvek peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie. Finančný sprostredkovateľ je platený vo forme provízie od finančnej inštitúcie za sprostredkovaný produkt.

Ako prebieha celý proces?

Prvý krok

Vyplníte kontaktný formulár, alebo ma priamo kontaktujete cez email alebo telefonátom. Následne si dohodneme krátke stretnutie (osobne alebo online).

Prvé stretnutie

Krátke cca 15 – 20 minútové stretnutie, kde sa len nezáväzne porozprávame a vypočujem si vaše požiadavky/potreby. Zistíme, či si „sadneme“ a teda, či spolupráca dáva zmysel obom stranám.  Ďalší krok → finančná analýza.

Finančná analýza

Detailne sa pozrieme na všetky oblasti financií, ktoré sa vás týkajú. Pozrieme sa aj na to, čo ste už riešili, čo potrebujete, a čo je pre Vás dôležité. Na základe toho Vám budem schopná vypracovať finančný plán na mieru.

Finančný plán

Predstavím vám riešenia vašich problémov a cieľov, uvidíte porovnanie na trhu, vysvetlím vám výhody a nevýhody, čo je a nie je pre vás vhodné. VY ste ten kto rozhoduje, ja dávam len odborné odporúčania, takže ak sa vám riešenia a môj prístup páčia, tak práve tu začína naša spolupráca.

Dlhodobá starostlivosť

Nastavenie financií nie je jednorázová záležitosť, preto sa s klientmi stretávam minimálne raz ročne a vyhodnocujem, či je plán stále aktuálny a efektívny. Samozrejme, ak sa objaví potreba, som k dispozícii počas celého roka. Plus získate aj informácie o aktuálnych novinkách zo sveta financií.

Aký je rozdiel medzi finančným poradcom a finančným sprostredkovateľom?

Finančný sprostredkovateľ dostáva províziu od finančných inštitúcii za uzatvorené zmluvy. 

Finančný poradca dostáva odmenu priamo od klienta, jeho úlohou je vypracovať vám finančný plán a VY mu zaplatíte za čas a navrhnuté riešenia. Avšak, sprostredkovať (uzatvoriť a riešiť) za vás zmluvy už nemôže a musíte si to vybaviť a “obehať” sami. Finančný plán stojí niekoľko stoviek eur a na Slovensku je menej ako 10 finančných poradcov.

Prečo je finančne sprostredkovanie bezplatné?

Ako som spomenula v predchádzajúcej otázke, províziu sprostredkovateľovi vypláca priama finančná inštitúcia. Týmto spôsobom inštitúcia získava klienta bez potreby výdavkov na internú obchodnú sieť, reklamu, prevádzky pobočiek a podobne. Tieto úspory sú následne vyplatené finančnému sprostredkovateľovi ako jeho odmena.

Ak využijem finančný produkt alebo finančnú službu prostredníctvom finančného sprostredkovateľa, môže to pre mňa znamenať vyššiu cenu oproti priamej kúpe od poskytovateľa?

Nie, práve naopak. Ak je finančný sprostredkovateľ pod záštitou veľkej spoločnosti, ktorá prináša finančným inštitúciám veľké objemy klientov (peňazí). Tak vie cez svoje kontakty často produkt sprostredkovať so zaujímavou zľavou, pri úveroch vybaviť výnimku na nižšiu úrokovú sadzbu alebo zníženie iných poplatkov.

Čo sa stane, ak po konzultácii nevyužijem žiadny produkt? Budem musieť za túto konzultáciu platiť?

Nie, nebudete platiť nič. Ak ste mali z konzultácie dobrý pocit, boli ste s ňou spokojný a chceli by ste sa nejako odvďačiť, tak odmenou, ktorá má poteší je odporúčanie. A samozrejme, ak budete mať v budúcnosti akúkoľvek otázku, môžete ma kontaktovať kedykoľvek.